MENU

POBIERZ
Dlaczego szybkie czytanie?
Dlaczego?

Pewnego dnia w oczekiwaniu na odjazd pociągu wszedłem do dworcowego kiosku, aby kupić coś na drogę do czytania. Po chwili rozmowy zaczęliśmy liczyć ze sprzedawcą ilość tytułów prasowych znajdujących się aktualnie w sprzedaży. Doszliśmy do pozycji 115 i sprzedawca stwierdził "to jeszcze nie wszystko - jutro przychodzą inne tytuły". Co powiedzieć o ilości książek dostępnych do sprzedaży w wielu księgarniach? Nie wspominając już o różnych stronach internetowych....

Mamy co czytać! W wielu wypadkach musimy dużo czytać, aby się rozwijać, aby nie wypaść "z rynku". Przeciętna wiedza zdobyta w ciągu studiów po 5-10 latach jest już niewystarczająca. A co mają powiedzieć lekarze, ekonomiści, informatycy czy prawnicy?

Dociera do nas wiele informacji czy to z radia, czy to z telewizji. Jednak nie da się ukryć, że zdecydowaną większość nowych wiadomości pozyskujemy przy pomocy CZYTANIA - prasy, stron www, maili, faksów, listów, książek. Wydaje się stąd, że szybkie czytanie powinno być nieodzowną umiejętnością dla ludzi młodych, dopiero uczących się w szkołach czy na uczelniach, jak również dla osób, które już weszły na wyższe szczeble kariery zawodowej.

Fragment książki "Rzuć na to okiem. Rewelacyjne sposoby na szybkie czytanie".

Pewni jesteśmy, że umiemy czytać. Musimy jednak przyjąć do wiadomości i pogodzić się z przykrą nowiną, że naukę czytania przerwaliśmy za wcześnie. Zabrakło jednego kroku.

Oznacza to, że nie umiemy czytać dobrze. Dobrze, to znaczy szybko, z wysokim poziomem zapamiętywania czytanego tekstu i z umiejętnością błyskawicznego wybierania potrzebnych fragmentów. Podstawowa przeszkoda, którą napotykamy aby czytać dobrze, polega na tym, że aby zrozumieć czytany tekst, musimy go usłyszeć. Choćby tylko "w myślach", ale jednak usłyszeć. To zjawisko nazywa się fonetyzacją. W jej wyniku redukujemy szybkość czytania do szybkości mówienia, czyli maksymalnie do prędkości ok. 500 słów na minutę. Fonetyzacja nie jest jedynym ograniczeniem. Jest ograniczeniem najważniejszym i jej wyeliminowanie, a dokładniej mówiąc zagłuszenie, to warunek rzeczywistego postępu w technice czytania. Do tego dochodzą m.in. zagadnienia związane z poprawą pamięci i koncentracji, o czym pamiętano tworząc naszą metodę szybkiego czytania.

Ważne!
Nasza książka
o szybkim czytaniuWarsztaty Pamięciowe
Kącik Prasowy
Partnerzy
REFERENCJE

Linki różne
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Copyright by Paweł Rudzki szablony